550
بازدید
 

 

آموزش دادن هنر است و درست آموزش دادن تجلی این هنر

  021-22811088-22806083  09392811088 info@borhanpardazesh.ir   

هوش به معنای دقیق کلمه ، توانایی پاسخ موفقیت آمیز به موقعیت های جدید و ظرفیت فرد برای یادگیری از تجربیات گذشته تلقی می شود. اکثر مردم هوش بالا را با یک دانشمند و یا کسی که تحصیلات دانشگاهی دارد ارتباط می دهند در صورتیکه تحقیقات نشان داده اند یک سوم افرادی که به موفقیت های حرفه ای چشمگیری رسیده اند بهره هوشی پایینی داشته اند.

تست های هوش به ارزیابی چیزی می پردازند که" استعداد مدرسه ای" نامیده می‌شود ،در حالی که هوش حقیقی مهارت های دیگری را نیز در بر می‌گیرد.برای آشنایی با انواع هوش نظریه چند وجهی هوش گاردنر روانشناس معروف را عنوان می‌کنیم. او حداقل هفت نوع هوش را عنوان می‌کند.هوش زبانشناختی، هوش منطقی‌ ریاضی،هوش فضایی، هوش موسیقایی، هوش جسمی حرکتی، هوش میان فردی، هوش درون فردی.
اولین نوع هوش، هوش زبانشناختی یا کلامی است. این هوش بر کلمات مبتنی است و به خبرنگاران، داستانسرایان، شعرا و وکلا مربوط می‌شود. افرادی که به ویژه در این بخش باهوش هستند، می‌توانند با واژه های گفتاری موثر به بحث کردن، متقاعد ساختن، سرگرم کردن یا رهنمود دادن بپردازند. آن‌ها اغلب با ولع می‌خوانند، قلم شیوایی دارند، عاشق تفریح کردن با اصوات زبانی به صورت ایهام، بازی با کلمات و به کارگیری کلماتی هستند که تلفظ آنها مشکل است. برای پرورش هوش کلامی به کتاب خواندن، شنیدن و دیدن واژه ها و صحبت کردن، آواز خواندن و داستان خواندن هنگام خواب می‌توان پرداخت.دومین هوش، هوش منطقی ریاضی یا اعداد و منطق است.این هوش مربوط به دانشمندان، حسابداران و برنامه نویسان کامپیوتر است. افرادی که در این بخش باهوش هستند می‌توانند به شکل ذهنی حساب کنند،خوب تخمین بزنند، در مواجهه با مسایل و چراها دلیل‌های منطقی می‌آورند و خوب نتیجه‌گیری می‌کنند به خلق فرضیه و مفاهیم علت و معلول توانایی دارند. حساب کردن به شکل ذهنی، تخمین زدن، پاسخ به چیستان، شمردن چیزهایی مثل درختان و تیرهای برق در هنگام پیاده روی به پرورش هوش منطقی کمک می‌کند.سومین هوش، هوش فضایی است چنین هوشی عرصه فعالیت معمارها، عکاسان، هنرمندان، خلبانان و مهندسان مکانیک است. افرادی که دارای هوش فضایی هستند حساسیت دقیقی در مشاهده جزییات دارند و می‌توانند عقاید و نظرات خود را به صورت گرافیکی، نقاشی یا طراحی کنند. بازی‌هایی مثل پازل، جورچین، شطرنج، لکو و آجرهای پلاستیکی به پرورش این هوش کمک می‌کند

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


نظرات والدین